A könnyű fizikai munka jelentése

Általában az emberek munkakeresés közben sokféle ajánlattal találkozhatnak, amelyeket nem teljesen világosan fogalmaznak meg az ajánlattevők, és ebből történhetnek félreértések. A probléma főbb megoldása talán a fogalmak tisztázása lehet, ugyanis sokak számára nem tiszta, hogy mit takar például a könnyű fizikai munka fogalma.

A diákszövetkezetek esetében viszont számos munkalehetőség ilyen jellegűnek mondható. A diákok foglalkoztatása jelentősen kevesebb terhet ró a munkáltatókra, kevesebb az adminisztrációs teendő, és ilyen módon könnyebben pótolható az ideiglenes munkaerőhiány is, például a nyári időszakban, amikor az állandó alkalmazottak  szabadságra mennek. Cikkünkben megpróbáljuk alaposan körüljárni azt, hogy mit is értünk pontosan könnyű fizikai munka alatt.

A könnyű fizikai munka közelebbről

Munkának nevezzük az ember által erőfeszítések révén, ellenszolgáltatásért végzett hasznos tevékenységét. Ennek a tevékenységnek a célja valaminek a létrehozása, átalakítása, megváltoztatása annak érdekében, hogy egy haszonélvező személy azt hasznosítani vagy elfogyasztani tudja. A munkavégzés jellege azonban a történelem folyamán nagy mértékben megváltozott, ugyanis igyekszünk mindig könnyebb módon és kevesebb erőfeszítés által elérni a céljainkat, így a technológiai innováció bevezetése által igyekszünk olyan gépeket létrehozni, amelyek segítik a munkavégzésünk hatékonyságát.

A munka alapvető fajtái:

A munkavégzés jellegétől függően megkülönböztetjük a szellemi és a fizikai munkát, amelyek függetlenül az egyes társadalmi sztereotípiáktól, ugyanúgy munkának számítanak, csak úgymond másfajta erőkifejtés révén valósulnak meg. A szellemi munka általában szellemi és idegi tevékenység útján valósul meg, amely folyamatban nagy szerepet lát el a megismerés, az érzelem, az értelem és az akarat.

A fizikai munkák között már három csoportot különíthetünk el, amelynek első kategóriája a könnyű fizikai munkák, amelyek megközelítőleg csupán 5200 KJ energiafelhasználást igényelnek műszakonként.

A közepes fizikai munkák a könnyű fizikai munkákkal ellentétben már nagyobb erőfeszítést igényelnek, és amíg az előző esetében szobahőmérsékleten történik a munkavégzés, itt már eltérhet ettől nagyjából 5 fokkal amellett, hogy 20 kg-ig terjedő súlyokat is emelhet már az illető. A nehéz fizikai munka esetében már a munkavállalónak folyamatosan állnia és járkálnia kell amellett, hogy nagyobb súlyokat kell mozgatnia extrém környezeti adottságok mellett.

A könnyű fizikai munka körülményeiben bekövetkező változás:

Korunk hatalmas technológiai fejlődésének köszönhetően manapság már egyre csökken a nehéz fizikai munka terhét viselők száma, ugyanis a különböző munkafolyamatokat igyekeznek automatizálni, illetve gépek által segíteni a munkavégzést. Ezáltal egyre inkább gyarapodnak lehetőségek a könnyű fizikai munka terén, illetve a szellemi munkavégzés területén is.

Az Európai Unióban statisztikailag ma már százból 39 ember szellemi munkavégzés által tartja fenn magát. A fennmaradó hányadban a nehéz és közepes fizikai munkákat többségében férfiak töltik be, míg a könnyű fizikai munkák esetében többségében nőket keresnek a munkáltatók pakolási, válogatási, árufeltöltési és -ellenőrzési feladatokra. Ez természetesen nem egy szabály, hiszen férfiként is számos lehetőség adódik ezen a területen dolgozni.

Comments are closed.